Djurgården med tre raka förluster jagar revansch mot MODO Hockey

Publicerad: Friday, September 29, 2017

Djurgården tar ikväll emot gästande MODO Hockey på Johanneshov. Hemmalaget jagar revansch efter 2–1-förlusten i Örnsköldsvik för två veckor sedan.

Djurgården har tre raka förluster, inklusive mötet mot MODO Hockey. 

– Jag vill att vi tar med oss de bra bitarna ifrån föregående matcher, hög intensitet, hård press och mycket skott, och gör det i 60 minuter. Vi har inte råd med dipparna som vi har haft i en del matcher. Det gäller att vi blir lite mer desperata också, vi måste vilja vinna till varje pris och göra skitjobbet, säger Djurgårdens spelare Sophie Johansson till klubbens hemsida.

MODO Hockey har haft spelledigt sedan man mötte Djurgården för två veckor sedan.

– Vi har tittat igenom de matcher vi spelat mot Djurgården och känner oss förberedda till den matchen där de fått tillbaka en hel del spelare sen senast. Brynäs har vi inte mött i år men vi vet att det gäller att göra jobbet framför kassarna när de har både bra målvakt och bra avslutare, säger MODO Hockeys huvudtränare Björn Edlund till klubbens hemsida.

Matchen startar 19.30 och du ser den på Svenskhockey.tv.

winners-16-17.jpg